Niedziela Palmowa 14.IV.2019 r.

1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.


2. Ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali dziś o godz. 17.15.


3. W środę zakończyliśmy Rekolekcje Wielkopostne. Dziękujemy Bogu za czas obfity w łaskę Bożą i błogosławieństwo. Dziękujemy wszystkim parafianom za gorliwy udział w rekolekcjach i spowiedzi. Dziękuję także dzieciom młodzieży i starszym za liczny udział w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej na ulicach naszego miasta.


4. Już jutro okazja do spowiedzi świętej. Od godziny 19.00 do 23.00 w naszym kościele rozpocznie się kolejna inicjatywa duszpasterska - "Noc konfesjonałów" polegająca na adoracji Najświętszego Sakramentu i sprawowaniu Sakramentu pokuty i pojednania. Grupę modlitewną "Przemienienie" zapraszamy do cichej adoracji Najświętszego Sakramentu.


5. W środę o godz. 18.00 Nowenna i Msza św do Matki Bożej Pocieszenia


6. W tym tygodniu kancelaria parafialna czynna do środy włącznie. Sprawy pogrzebów załatwiamy do soboty do godziny 12.00.


7. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.


8. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz.18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Najświętszego sakramentu do godziny 23.00 w czasie adoracji w Wielki Czwartek tj. od 22.00 - 23.00 - okazja do spowiedzi świętej dla tych, którzy przyjadą na święta w ostatniej chwili.


9. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 7.00. O godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia. O godzinie 17.30 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godzinie 18.00 Liturgia Wielkiego Piątku. W czasie Adoracji krzyża składamy ofiary na renowację i utrzymanie Grobu Pana Jezusa. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.


10. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego - zachęcamy do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia. Przy wyjściu ze świątyni można zaopatrzyć się w obrazki Jezu, ufam Tobie z tekstem modlitwy.


11. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Adoracja od godziny 7.00 do rozpoczęcia liturgii o godzinie 18.00. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Błogosławienie pokarmów od godziny 10.00 do 13.00 co pół godziny. Przy okazji świecenia pokarmów tradycyjnie będzie można złożyć do koszyka pod chórem produkty żywnościowe, które rozdamy potrzebującym. Na tacę będzie można złożyć jak co roku ofiary na dofinansowanie wakacji dla dzieci i młodzieży posługujących w grupach duszpasterskich naszej wspólnoty.


12. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgię Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godzinie 18.00. Na liturgię tego dnia przychodzimy ze świecami zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku gromadząc się przed kościołem. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego w krużganku.


13. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Na procesję rezurekcyjną zapraszamy asystę, liturgiczną służbę ołtarza, poczty sztandarowe, Żywy Różaniec, Akcję Katolicką, dzieci sypiące kwiaty, dzieci do niesienia poduszek, chór kolegiacki.


14. Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.


15. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. rezurekcyjna o godzinie 6.00, następne Msze o godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godzinie 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00. Taca na KUL i UJP II.


16. Skarbonki z jałmużną wielkopostną składamy przed ołtarzem dziś lub w Wielką Sobotę.


17. Zachęcamy do lektury naszego tygodnika katolickiego "Niedziela"


Prośmy Boga o błogosławieństwo i łaskę, abyśmy z nadzieją wkroczyli w Wielki Tydzień Paschalny rozważając tajemnicę uniżenia i wywyższenia Jezusa Chrystusa. Prośmy Boga, abyśmy nigdy nie wzgardzili miłością Jezusa, która wyraziła się przez Krzyż - znak pojednania i zbawienia.